środa, 21 grudnia 2011

Burzenie DT "Neptun", Gdańsk Wrzeszcz, 20 grudnia 2011

Musi być analogowo - Nikon F3, Arsat 2,8/35 mm shiftowany w górę, film Rollei Retro 100 wołany w Rodinalu 1:100 przez 22 minuty.


DT "Neptun" powstał w 1954 r. Zbudowano go w stylu realizmu socjalistycznego. Miał być częścią przyszłej dzielnicy, która powstała tylko we fragmentach.
Burzenie idzie powoli, bo budynek jest solidny, o konstrukcji ze szkieletem z żelbetu. Kilka lat temu był remontowany, jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Wymiarami dostosowany do otoczenia.
Na jego miejscu ma powstać 80 metrowy wieżowiec - aktualne władze miasta mają chyba spory kompleks niższości, bo wciskają wysokościowce gdzie się da. Nie ma znaczenia, że ogromna większość europejskich miast odchodzi od stawiania podobnych potworków. U nas "wadza" będzie powtarzała takie same błędy, które inni popełniali 50 lat temu, teraz się tego wstydząc. A naokoło zaniedbana XIX wieczna zabudowa, nieraz bardzo miła dla oka.


Rozumiem, że chcemy coś nowego, ale po co burzyć budynek w dobrym stanie technicznym. Ale jak nie wiadomo, o co chodzi, to wiadomo, że...

1 komentarz:

  1. Też uważam, że ten budynek powinien zostać zaadoptowany lub przebudowany.... ewentualnie (jeśli rzeczywiście nie spełnia 'wymogów') na jego miejsce powinno powstać coś dostosowanego do okolicy - czyli maksimum 8-10 pięter (okoliczne bloki mają po 8, sąsiedni bank stojący na miejscu budynku o podobnej wysokości jak jeszcze istniejący pedet - już tylko 5-6).

    Dla ścisłości dodam, że to dzień trzeci rozbiórki, wczoraj wyrwa po drugiej stronie budynku była tylko niewielka - na poziomie najwyższych kondygnacji

    OdpowiedzUsuń