czwartek, 21 października 2010

Wolne Miasto Gdańsk - sopocki modernizm

Przedstawione poniżej zdjęcia przedstawiają budynki w Sopocie powstałe w okresie Wolnego Miasta Gdańska, czyli w latach 1920-1939.
Zachowały się one w dobrym stanie - niestety część z nich posiada współczesne dobudówki które psują harmonię pierwotnej bryły. Niektóre ocieplono styropianem i pomalowano na krzykliwe kolory. Świadczy to o ignorancji decydentów.
Ta architektura jest jeszcze u nas niedoceniana dla swoich wartości, a przecież jej twórcami byli wybitni architekci, często reprezentujący szkołę Bauhausu.
Wykonałem je przy użyciu obiektywu typu shift umożliwiającego korygowanie perspektywy przy zdjęciach architektury.
Użyłem aparatu Nikon FM2 oraz filmu Rollei Retro 100 wołanego w Agfowskim Rodinalu w rozcieńczeniu 1:100 przez 60 minut bez poruszania koreksem.
Obiektyw to ukraiński Arsat 2,8/35 typu "shift", co umożliwia optyczne prostowanie zbiegających się linii  już w momencie komponowania kadru ma matówce, nie zaś cyfrowo podczas późniejszej obróbki zeskanowanych zdjęć w komputerze.

Przedwojenne gimnazjum żeńskie, obecnie liceum w Sopocie. Dobra, czysta modernistyczna architektura zepsuta podczas dobudowy nie pasującej do otoczenia sali gimnastycznej kilka lat temu.
Zdjęcia powstały na początku października, zanim jeszcze zaczęły opadać liście z drzew.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza